1ος Ιστορικός Αγώνας της Ομάδας μας στην Β΄ Κατηγορία ΚΟΠ.

Πρεμιέρα Πρωταθλήματος Β΄ Κατηγορίας ΚΟΠ 15/09/2012.

1ος Ιστορικός αγώνας της Ομάδας μας στην Β΄ Κατηγορία

ΝΙΚΟΣ & ΣΩΚΡΑΤΗΣ Ερήμης - ΑΡΗΣ Λεμεσού 1 - 1.

Vs

1 (54΄ Δ. Θεοφάνους) - 1 (80΄ Χ. Πιττάκας)

Τον πιο ιστορικό αγώνα του Σωματείου μας (μέχρι τον επόμενο) έδωσε η ομάδα μας στα πλαίσια της έναρξης του Πρωταθλήματος Β΄ Κατηγορίας ΚΟΠ 2012-2013 το Σάββατο 15/09/2012 στο Κοινοτικό Γήπεδο Ερήμης έναντι στο ιστορικό σωματείο του Άρη Λεμεσού.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και τον παρακολούθησαν περίπου 700 φίλαθλοι.

Η ομάδα μας μπήκε νωθρά στα αρχικά στάδια του παιχνιδιού και ο Άρης ήταν ελαφρά καλύτερος χωρίς όμως να απειλήσει την εστία του Κ. Μιχαήλ. Όσο περνούσε ο χρόνος η ομάδα του Αθανάσιου Κλεάνθους άρχισε να ισορροπεί τον αγώνα και στο 44΄ ακυρώθηκε κανονικό γκολ της ομάδας μας με τον Π. Χαϊλή να υποδεικνύεται λανθασμένα από τον επόπτη σε παράβαση.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε με τον Άρη να κρατεί περισσότερο την μπάλα χωρίς όμως ουσία στο παιχνίδι του τουναντίον η δική μας ομάδα ήταν πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Σε μια από αυτές στο 54΄ ο Νικόλας Τζανετή με μια μαγική μπαλιά βρήκε στην πλάτη της άμυνας της αντίπαλης ομάδας τον Δημήτρη Θεοφάνους κι αυτός με ένα ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή ξετίναξε τα δίκτυα του εμβρόντητου Καϊρίνου.

Ήταν το πρώτο ιστορικό γκολ του Σωματείου μας στην Β΄ Κατηγορία.

Το γκολ έβαλε φτερά στα πόδια των ποδοσφαιριστών μας και βάρυνε τα πόδια των αντιπάλων. Μάταια οι παίκτες του Δ. Ιωάννου προσπαθούσαν με ψηλές μπαλιές να παραβιάσουν την εστία του ανίκητου χθες Κ. Μιχαήλ.

Το παιχνίδι κυλούσε στα μέτρα και στο ρυθμό που βόλευε την ομάδα μας.

Όμως στο 82΄ μετά από κτύπημα φάουλ του Μ. Μπαρούν και την σύγχυση που δημιουργήθηκε μπροστά από το τέρμα μας ο Χ. Πιττάκας που μπήκε ως αλλαγή στο 63΄ πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ με ανάποδο γυριστό σουτ μέσα στην μικρή περιοχή του ανήμπορου να αντιδράσει Κ. Μιχαήλ.

Το γκολ αυτό καθόρισε και το τελικό αποτέλεσμα 1-1.