ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ
ΝΙΚΟΣ & ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΕΡΗΜΗΣ
Ισοπαλία 1-1 με Ερμή Αραδίππου!

Ισοπαλία 1-1 με Ερμή Αραδίππου!!!!

Σε αγώνα για το Πρωτάθλημα Β΄ Κατηγορίας  που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Αραδίππου η ομάδα μας αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τον Ερμή Αραδίππου.

1 - 1

Ο αγώνας δεν άρχισε καλά για την ομάδα μας. Ο Ερμής Αραδίππου ανάλαβε τα ηνία του αγώνα από το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή και σφυροκοπούσε την εστία του Θ. Ιωσήφ και γενικά κυριάρχησε στο Ημίχρονο. Η ομάδα της Αραδίππου δημιούργησε και έχασε πολλές ευκαιρίες πότε από πλάγια με τον δαιμόνιο Tarumbwa και πότε από τον άξονα όπου ξεχώρισε ο πανύψηλος Α. Παπαθανασίου ο οποίος στο 10΄ πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ με ασύλληπτη κεφαλιά.

Η ομάδα μας δεν κατάφερε ποτέ να μπει στο παιχνίδι  ήταν ασύνδετη και άχρωμη, πολύ φοβισμένη και έδειξε να τα είχε χαμένα. Απόκρουε συνεχώς την μπάλα και την έδινε με ευκολία στον αντίπαλο που έκανε επιθέσεις κατά κύματα. Ευτυχώς για την ομάδα μας που είχε σε πολύ καλή μέρα τον "κέρβερο" τερματοφύλακα Θ. Ιωσήφ που με τις σωτήριες επεμβάσεις του έσωσε αρκετές φορές την ομάδα μας και κράτησε τον δείκτη του σκορ στο στενό 1-0 για το Α΄ ημίχρονο.

Ήταν ένα πολύ άσχημο Α’ Ημίχρονο για την ομάδα μας.

Το Β’ Ημίχρονο άρχισε περίπου όπως τέλειωσε το Α’ Ημίχρονο με την διαφορά ότι οι ποδοσφαιριστές μας άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματα τους στο γήπεδο. Το παθητικό παιχνίδι του πρώτου μέρους με την πάροδο του χρόνου άρχισε να διαφοροποιείτε και η ομάδα μας άρχισε δειλά - δειλά να αναπτύσσει την δική της επιθετική δραστηριότητα. Όσο περνούσε ο χρόνος η απόδοση της ομάδας μας όλο και ανέβαινε.  Μετά και την είσοδο στον αγώνα του νεαρού  Μ. Ευέλθοντος στο 72’ ο οποίος με το ποδοσφαιρικό θράσος που διαθέτει αφύπνισε τους συμποδοσφαιριστές του και παράλληλα με την κατακόρυφη άνοδο  στην απόδοση  ορισμένων παικτών και ιδιαίτερα του Δ. Θεοφάνους, που ήταν ένας διαρκείς κίνδυνος για την αντίπαλη άμυνα, οι ρόλοι αντιστράφηκαν.

Το τελευταίο 15΄ άνηκε στην δική μας ομάδα. Με γρήγορες αντεπιθέσεις και με εκπληκτικούς συνδυασμούς έκαναν την αντίπαλη άμυνα να τα έχει χαμένα.

Η μια ευκαιρία διαδεχόταν την άλλη. Η φοβία του Α΄ ημιχρόνου που διακατείχε την ομάδα μας αντικαταστάθηκε με την αυτοπεποίθηση και το δημιουργικό παιχνίδι  των ποδοσφαιριστών μας. Ήταν η σειρά της όμαδας του Ερμή απλά να παρακολουθεί και να τα έχει χαμένα. Στο 80΄ καθαρό πέναλτι υπέρ της ομάδας μας σε ανατροπή του Μ. Σύκα, δεν δόθηκε από τον διαιτητή. Στο 86΄ ο Δ. Θεοφάνους αφού πέρασε σαν σίφουνας ότι βρήκε μπροστά του ανατράπηκε από αντίπαλο και ανάγκασε τον διαιτητή να δώσει το πεντακάθαρο πέναλτι. Το πέναλτι αξιοποίησε ο νεοεισελθών στον αγώνα Ν. Τζανετής που με ολύμπια ψυχραιμία  πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης για την ομάδα μας.

Οι παίκτες και παράγοντες του Ερμή δεν πίστευαν στα μάτια τους.

Ο διαιτητής αμέσως μετά την ισοφάριση στο 89΄ και χωρίς κανένα λόγο αποβάλει από τον αγώνα τον ποδοσφαιριστή μας Α. Κουνούνη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η ομάδα μας όμως δεν πτοήθηκε με την αρνητική αυτή εξέλιξη και κυνήγησε με μανία την ανατροπή. Στο 94’ μετά από συνδυασμό του Δ. Θεοφάνους και του Μ. Ευέλθοντος ο μικρός μπήκε με δύναμη στην περιοχή μόνος απέναντι με τον αντίπαλο τερματοφύλακα και ενώ ετοιμαζόταν να πλασάρει μέσα από την μικρή περιοχή, αντίπαλος ποδοσφαιριστής του «θέρισε» κυριολεκτικά τα πόδια  όμως ο άτολμος διαιτητής δεν σφύριξε το οφθαλμοφανές πέναλτι και την αποβολή του παίκτη του Ερμή προς ανακούφιση των οπαδών της ομάδας της Αραδίππου που γελούσαν για το λάθος και την αδικία εις βάρος της δικής μας ομάδας.

Ο αγώνας έληξε μετά από την παρέλευση της 7’ καθυστέρησης.

Το παιχνίδι αυτό απέδειξε περίτρανα γιατί το ποδόσφαιρο είναι ο βασιλιάς των σπορ.

Πως μια ομάδα χωρίς να απειλήσει ούτε και μια φορά ολόκληρο το Α΄ ημίχρονο που είχε παθητικό ρόλο και έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει, μπόρεσε να φύγει μέσα από μια καυτή έδρα και κόντρα στα προγνωστικά να νιώθει και αδικημένη που της στέρησαν το τρίποντο;

Η αλήθεια είναι ότι η ομάδα του Ερμή έπρεπε να σκοτώσει το παιχνίδι από το πρώτο μέρος. Προηγήθηκε στο σκορ και είχε ευκαιρίες να αυξήσει τον δείκτη του με 2-3 τέρματα διαφορά όμως έκανε το λάθος να υποτιμήσει τον αντίπαλο και την έπαθε.

Για την δική μας ομάδα θα κρατήσουμε την προσπάθεια του δευτέρου ημιχρόνου που έδειξε το πραγματικό της πρόσωπο και ελπίζουμε ότι στα επόμενα παιχνίδια θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα.

Τέλος θέλουμε να ευχαριστήσουμε τον Πρόεδρο και τα Μέλη του Δ.Σ. του Ερμή Αραδίππου για την φιλοξενία τους.

Ο φύλακας άγγελος της ομάδας μας Θεοδόσης Ιωσήφ που κράτησε την ομάδα στο Α΄ ημίχρονο.

Ο νεαρός άσσος Μαρίνος Ευέλθοντος που έδωσε πνοή στην ομάδα μας.